Зазвичай вважається, що активний відпочинок та екстремальний туризм – розвага для молодих та енергійних. Як виявляється, туризм в Україні розвинений не тільки для цієї категорії людей. Щоб краще розібратися в темі, ми розмовляли на цю тему з інструктором з пішого, водного туризму, альпінізму, призером різних проф. змагань.
У бесіді з нашим гостем на тему туризму в Україні виявилося, що близько 25% всіх любителів активного відпочинку – сім’ї, зазвичай з дітьми.
Але ж гірські, піші, водні походи – все це фізичне та емоційне навантаження, відсутність звичних засобів комфорту. Який сенс тягнутися туди, а тим більше – з дітьми та всією родиною?
Кожен розуміє відпочинок по-своєму, цей факт важко заперечити. Після довгого вечора дискусій на цю тему, було виведено три основні переваги, чому потрібно відпочивати з дітьми в хай не екстремальному туризмі, але як мінімум – активному (походи, сплави і т.д).
Основні переваги активного туризму для сімейного відпочинку
- Перемога дитячих примх, зокрема – гастрономічних.
«Одне з моїх перших спогадів про похід – ситуація, в якій мене навчили їсти. До цього я був перебірливими, як усі діти. Це був сплав по річці. Перед сплавом ми їли щось просте, таку собі похідну їжу типу каші, хліба. Загалом, те, що дітей зазвичай не приваблює. Я відмовився і не піддавався на умовляння. У сплаві незалежно від віку йде велике навантаження, набагато вище того, що в звичайному міському ритмі життя. А наступний прийом їжі очікувався годин через сім. Природно, через якийсь час від голоду мене вельми відчутно прихопило.
Один із тих хлопців, з ким ми були в байдарці, каже, мовляв, в тому човні попереду з нашої групи є провізія, зокрема – вафлі. Звичайно, ми вирішили їх наздогнати, взяти хоч пару вафель (тим пач – солодощі!), перекусити до обіду. Години дві проти течії, за вітром, ми ледве їх наздогнали. Там дійсно виявилися вафлі. Як тільки ми добралися, інструктор забирає пакет, мовляв, до обіду ні крихти. Так прикро мені ще не було. Хоча і так добре звичайна каша ще не йшла »
Дитячі примхи в плані їжі – знайома багатьом батькам тема. Причому, обмеження «до обіду» в місті часто не дає жодних результатів. Це факт – не можна порівнювати ритм життя в місті з ритмом в поході будь-якого виду.
- Формування цілеспрямованості.
«Не можна пояснити, що я в цьому знайшов, поки сам не спробуєш. Це втеча від цивілізації, це красива природа. Але головне тут не задоволення від процесу, а мета. Процес цікавий в перші рази, на початку. У турі хоча б на тиждень ти не можеш дивуватися всьому щогодини, щодня. В принципі, все типово. І ти робиш те, що тебе дістало, те, що зробити важко, незалежно від того, хочеш ти цього чи ні.
Ми були в сплаві по Дністру, річкою тихою, але вельми впертою, якщо можна так сказати. Ми з групою знаходилися на березі, розставили намети, вечеряли. Вранці треба було проплисти ще близько 12 км. Всі шалено втомилися, хотілося туристам плюнути, не плити. Але всі знають, що тут у нас звичайна похідна провізія. А там нас чекає шашлики, м’ясо, вино, ще щось. Так, мотиватор дуже банальний – їжа. Але в поході це стимул. І втомлена група вранці встає, збирається та пливе, причому пливе скільки треба. На наступний день буде знову втома, знову новий стимул і знову будеш робити те, що потрібно і буде ця радість від досягнутої, хоча і такої короткострокової мети »
Що ж. Не тільки дітям, а й дорослим такий формат відриву від всюдисущого інформаційного потоку (телефони, інтернет, телевізор, реклама) корисний. Регулярний туризм в Україні, схоже, дійсно може допомогти виробити в собі цілеспрямованість. І ми зараз не тільки про діток. Навіть якщо не стоїть питання прокачування навичок, радість від досягнення мети, нехай навіть незначної в глобальному сенсі слова, точно позитивно впливає на нашу психіку, доведенний факт.
- Основи тімбілдингу в сімейному сенсі
Тімбілдинг – методика побудови команди. Зазвичай таким цікавляться компанії, які замовляють корпоративні заходи у вигляді активного відпочинку в Україні. Їх завдання – згуртувати колектив, щоб всі працювали в команді, давали кращий результат, були згуртованим колективом. Але хіба це важливо тільки для роботи?
Тімбілдинг у корпоративному, комерційному туризмі працює на 60-70% через тренера, різних вправ, ігор, занять і на 30-40% – через те, що колектив занурився в нетипову ситуацію, діє в неформальній обстановці, вирішує важливі КОМАНДНІ задачі (наприклад, в сплаві – допливти всім у човні з точки А в точку В). Коли в похід відправляється сім’я, то відпочиваючи з дітьми ви можете також краще згуртуватися як колектив. Ви знаходитесь далеко від дому, далеко від цивілізації, людей. Вам треба залишитися цілими й неушкодженими та пройти заданий маршрут.
Звичайно, відпочиваючи з дітьми, особливо маленькими, вам потрібно буде бути уважнішими, ніж відпочиваючи окремо. Але якщо це допоможе вам не тільки провести відпустку з новими враженнями, відпочити від гаміру міста, але й поліпшити собі щось надалі, то сили будуть витрачені не даремно. Нехай навіть на відсоток.
А щоб уникнути різних неприємних сюрпризів, беріть досвідченого інструктора або зверніться в агентство з реальними хорошими відгуками. До речі, Snow Travel не рекомендує ходити в похід самостійно, якщо ви ще на рівні почтаківця. Чи зовсім не на правах реклами, а виключно з альтруїстичних спонукань. Активний туризм може бути небезпечним при поганій організації!
П.с. Ця стаття по темі активного відпочинку в Україні. При всьому розмаїтті нашої батьківщини, тут відносно спокійна географія – без катаклізмів, багато рівнин і горбистій місцевості, спокійні річки. Ми не можемо рекомендувати віправлятися в похід закордон без відповідної підготовки.
Окрема подяка за розмову нашому гостю!