Романтика туристичних походів приваблює багатьох. Але споглядання природи, насолода тишею, пісні біля вогнища – це, як-то кажуть, лірика. На практиці все значно небезпечніше.
Якщо ви професіонал або досвідчений турист, то знаєте правила безпеки, зручні маршрути та інше. А ось новачкам потрібна допомога інструкторів із туризму. Найочевидніше рішення – замовити тур. Проте як бути тим, хто планує вирушити у похід самостійно? Ми вирішили розібратися в цьому питанні.
Для першого разу – група з інструктором
Туризм – досить небезпечне заняття для непідготовленої людини. Завжди існує ризик травмуватися чи заблукати. Тож якщо ви аматор, краще скористайтеся послугами туристичних агенцій. Загалом такий активний вікенд коштуватиме приблизно 1500-3000 гривень.
Піший туризм – найбезпечніший
Якщо з якихось причин замовити тур немає можливості, ви цілком можете відправитись у похід самостійно. Із трьох найпоширеніших видів активного туризму (водний, піший, гірський), піший несе найменше загроз.
Вартість, тривалість і маршрут залежать від побажань і можливостей туристів, які вирушають у похід.
Грошові витрати стосуються, у першу чергу, харчів та оплати проїзду. Якщо у вас немає необхідного інвентарю, наприклад, палатки, рюкзака тощо, його можна взяти в оренду.
Для першого походу краще підібрати маршрут, наприклад, у Центральній Україні: Вінницькій, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Полтавській, Київській областях. Тут місцевість рівнинна і лісиста.
У середньому похід займає 3-5 днів. Протяжність маршруту залежить від туристів. Якщо йде група фізично витривалих людей, які впевнені у своїх силах, можна обрати маршрут довжиною близько 100 км на 4-5 днів. Якщо ж у групі є «слабкі ланки», наприклад, діти, то обирайте маршрут не довший за 30-50 км.
Дуже важливо, щоб у групі була хоча б одна людина, яка орієнтується на місцевості.
Що стосується водного туризму (сплав, рафтинг), то доведеться витратитися на оренду плавзасобу та іншого необхідного інвентарю.
Якщо цей вид туризму для вас новий, обирайте для початку сплав і бажано – по спокійній річці. В Україні це такі річки, як Тетерів, Дніпро, Дністер, Десна, Остер, Рось, Сіверський Донець. Рафтинг, тобто сплав по гірській річці, – завдання для досвідченого туриста.
Прослідкуйте, щоб усі члени команди вміли плавати. Коли ви вирушаєте у подорож без інструктора, краще залишати дітей удома.
Якщо ви віришили спробувати гірський туризм (альпінізм), то робити це вперше без інструктора – досить безглузда ідея. Альпінізм вимагає різноманітного професійного спорядження, так що зекономити на цьому все одно не вийде.
Ще один компроміс між туром та самостійним походом – винайняти інструктора поза агенціями. У такому разі перелік послуг – за домовленістю. Професіонал може просто проінструктувати, допомогти із вибором маршруту або ж супроводжувати протягом усієї мандрівки.
У будь-якому разі піклуйтеся, перш за все, про власну безпеку, а вже потім – про економію коштів!