Схід справа тонка. Саме про це наша сьогоднішня стаття. Але варто розрізняти різні частини Азії. Зразу почнемо зі Середньої Азії. До речі, тут є стаття по південно-східну Азію
Середня Азія
“Середня Азія (стар. Західний Туркестан; каз. Орта Азія, кирг. Орто Азія, тадж. Осіёі Міёна, туркм. Оrta Aziýa, узб. O’rta Osiyo) – історико-географічний регіон на заході Центральної Азії. Має кілька визначень: У сучасному політично-географічному відношенні: Середня Азія – загальна назва для таких держав: Таджикистан, Туркменія, Узбекистан, Киргизія і Казахстан. “- Вікіпедія
Звичайно, популярність Середньої Азії з ПСА не можна порівняти, але це прикре упущення. Як і в багатьох країнах, які “все розвиваються і розвиваються”, тут огидний сервіс. Однак країни Середньої Азії не затяганий туристами, тут багато дивовижних місць та неймовірна природа.
Подорожуючи по цій частині Азії, потрібно врахувати специфіку менталітету, рівня життя. Практично всі туристи в один голос говорять про свавілля на митниці, міліції в містах, хабарах на кожному кроці в примусовому порядку. Пошукайте історії на цю тему в блогах – наша митна служба та міліція починає здаватися подарунком.
Якщо є можливість летіти на літаку, скористайтеся нею. Навіть якщо ви плануєте бюджетний відпочинок, при наземних переїздах він таким навряд вийде. Плюс всі нерви та час, втрачений в конфліктах.
Якщо ж літак не варіант (наприклад, мотоподорож), відразу вирішіть для себе – будете давати хабар щораз, як попросять ($ 20-50) або будете наполягати на своєму і не платити за просто так. Враховуйте, що в країнах середньої Азії, як і в арабів, шанується сила, впевненість, жорсткість. Якщо втягнулися в конфлікт – тисніть до кінця, інакше отримаєте купу проблем. Дипломатичність та спокій, вміння домовитися, що так цінуються на заході, тут обернуться зайвими неприємностями, оскільки сприймуться як слабкість та боягузтво.
Не дивлячись на те, що в’їзд / виїзд завжди важкий, подорожі всередині країн дуже прості. Гарно розвинений автостоп. Доброзичливі горяни практично завжди зупиняють авто і підвозять куди треба. Деякі відзначають навіть нав’язливу дружелюбність, як розмови, вимога нагодувати мандрівників і гостей їхнього авто. Однак якщо ви – людина компанійська, це не повинно стати проблемою.
У цих країнах дружелюбність – частина виховання, так що якщо вас вже пригощають їжею, відмовлятися непристойно та може бути розцінено, як образа.
До речі, щодо товариськості. Велика частина населення тут підтримує Росію в нашому конфлікті, так що (особливо з огляду на менталітет місцевого населення) різкі висловлювання можуть спричинити передбачувану реакцію.
У країнах середньої Азії дуже спекотно, так що головний убір тут просто необхідний. Для дівчат є інша порада – закрите тіло, а конкретніше рукав мінімум до плеча, ноги – до колін.
Через температури повітря і сухості ви будете постійно відчувати спрагу. Тут є магазини зі звичними нам пляшками газованих напоїв. Також пити можна воду з діжок на вулицях. Вода там начебто чиста, місцеві п’ють, однак стаканчик один – багаторазовий.
Що стосується місцевої кухні, то тут просто пекло для вегетаріанця. На відміну від південно-східної Азії, де травоїдних громадян дуже багато. Тут переважна більшість страв містять м’ясо. До того ж, що б ви не замовили в кафе, зазвичай приносять в навантаження набагато більше.
Що стосується ринків, то тут все залежить від країни та регіону. Вражаючої дешевизни, як у південних сусідів, тут немає. У гірських містах овочі, фрукти досить дорогі і, подейкують, зазвичай не смачні, оскільки дуже поганий грунт і мало що зростає самостійно.
У наступних статтях ми розповімо про інші частини Сходу.
Якщо ваш досвід містить ще якісь особливості туризму в Азії – обов’язково пишіть. Можливо, комусь це кардинально виправить відпочинок