Існує багато видів екстремального виду спорту: непередбачуваний альпінізм, захоплюючі стрибки з парашутом, раллі, велоперегони у диких умовах та просто звичайні походи мандрівників углиб таємничої природи… Але сьогодні ми поговоримо про щось незвичайне і загадкове. Про водну стихію. А саме – про водний туризм в Україні і його численні різновиди.
Розрізняють декілька видів цього спорту: рафтинг (сплав по річці групою людей у спеціально оснащених багатомісних лодках), спортивний каякинг (аналогічно рафтингу, але з використанням інших знарядь для спуску уздовж водойми – каяків), парусний туризм, а також сплав на плотах. Бажаєте спробувати себе у цьому? Тоді сміливо читайте нашу оглядову статтю про відносно спокійні місця для сплаву, де зможуть себе проявити новачки.
Дністер. Круті обриви, дивовижні пейзажі, первозданна природа і, звісно ж, комплекс надзвичайно цікавих «духовних» пам’яток – усе це назавжди закарбується у пам’яті як і бувалого каякера, так і зовсім зеленого новобранця. Найпоширеніше місце для сплаву – ділянка між с. Лука на Тернопільщині до с. Устечко. Водні подорожі під силу навіть самим недосвідченим рафтерам.
Місцевість вздовж річки рясніє особливими історичними пам’ятниками. У першу чергу – це звичайно ж печерний монастир в урочищі Бакота недалеко від Кам’янця-Подільського. Зовсім юні спортсмени отримають дивовижну можливість не тільки відчути весь адреналін від спортивного сплава, а також зможуть захоплюватися особливостями місцевої культури і стародавніми побудовами чоловічого монастиря.
Південний Буг. Широкі луки і щедрі поля обдарували місцевість вздовж цієї річки. Менш швидкоплинна свого “побратима з Бакоти”, але цілком може похвалитися досить таки різкими порогами на початку свого шляху з окраїни Українського Кристалічного Щита. Дивовижні по своїй красі місцеві пороги обов’язково вразять уяву кожного мандрівника, який потрапить у обійми Південного Бугу. З кожним кілометром сплаву природа цієї дивовижної екосистеми буде набувати ще більш барвистий і неповторний вигляд. Будьте спокійні щодо швидкоплинності: навіть зовсім юним спортсменам буде по зубах ця неповторна річка, звичайно ж, тільки під наглядом досвідчених рафтерів і головних “знавців” цієї місцевості.
Оріль. Річка Оріль одна з найкрасивіших річок Придніпров’я. І по праву вважається кращим місцем в рівнинній Україні, щоб провести водний похід на байдарках. Від початку до впадання в Дніпро річка Оріль простягнулася на 380 км, протікаючи по трьом областям України: Харківській, Полтавській та Дніпропетровській. Від витоків до селища Могилів річка Оріль зберігає свою первозданність. Блакитна стрічка річки в’ється серед заливних лугів, соснових, листяних і змішаних лісів, уздовж круч Шевченківської та Турової гір, намагаючись сховатися від людських очей. Ідеальний вибір для новачків цього виду спорту.
І на останок. Говорячи про загальні правила щодо сплаву вздовж річок, можна відзначити купу порад і заборон, які не можна робити, оскільки вода – це небезпечне місце, якщо не знаєш, як правильно поводитися у разі непередбачених ситуацій. Щоб звести, як говориться “до мінімуму” відсоток даних нещасніх випадків – потрібно завжди прислухатися до порад досвідчених спортсменів у цій галузі, а також до своїх супроводжуючих-професіоналів, які зобов’язані допомогти порадою і навчити головним правилам водного туризму. Головне – це ніколи не боятися і відкрити своє серце для майбутніх досліджень! Успіху вам і отримуйте справжню насолоду від екстремального проведення часу – сплаву по річці!